Podręcznik: Pochodzenie Magii

Pochodzenie Magii
Ciężko mówić o jednoznacznym miejscu i czasie pochodzenia magii. Jak wiadomo, żadna pojedyncza osoba, czy nawet kultura nie mogła stworzyć magii. Magiczne praktyki były przekazywane z pokolenia na pokolenie w wielu cywilizacjach, do tego sama magia mogła powstawać i rozwijać się w kilku miejscach jednocześnie, dlatego bardzo często powstanie samej magii przyrównuje się do powstania kultury.

Patrząc na to, trudno jest jednoznacznie określić pochodzenie magii, wielu historyków czy teoretyków magii może przyjmować inną jej genezę, dlatego czytając o jej początkach proszę zwrócić uwagę na niejednoznaczne źródła i wiarygodność przekazywanych informacji. Wspominam o jej pochodzeniu żeby zobrazować sposób jej rozwoju i samą naturę magii, natomiast na samo miejsce i dokładną datę proszę patrzeć z przymrużeniem oka.

Uważa się, że słowo ‘magia’ pochodzi z VI w. p. n. e. ze Starożytnej Persji, od nazwy tamtejszych kapłanów, którzy powszechnie nazywani byli magami znanymi głównie z gruntownej wiedzy i zdolności magicznych. Zajmowali się interpretacją snów, a także astrologią. Służyli radą władcom w istotnych dla państwa kwestiach, umieli korzystać ze swoich umiejętności na tyle, by móc spokojnie żyć i czerpać możliwości ze swojej pozycji.

Samo słowo magia ma pochodzić od perskiego słowa oznaczającego siłę, władzę albo wielkość co w wolnym tłumaczeniu może oznaczać aktywność zmierzającą do osiągnięcia celów.


Wspomnieliśmy o rozwoju magii poprzez przekazywanie praktyk magicznych z pokolenia na pokolenie. Warto dodać, że sama forma magii i jej rozwój spowodowany jest wymieszaniem technik i zasad stosowanych przez różne kultury. Do takich właśnie kontaktów i wymianie myśli pomiędzy przedstawicielami różnych kultur dochodziło coraz częściej po III w p. n. e., kiedy to Aleksander Wielki podbił Syrię, Egipt, Babilon i Persję. Kultura między tymi cywilizacjami zaczęła się przenikać i integrować, podobnie też było z magią. Praktyki magiczne były wzajemnie testowane i porównywane, tym samym sama świadomość magii również wzrosła. Czarodzieje różnych kultur mogli porównywać swoje umiejętności, swoją wiedzę. I choć z pozoru wydaje się to być niezwykłą okazją, trzeba pamiętać, że doprowadziło to też do konfliktów i sporów. Ale o tym w innym dziale tego podręcznika.

Powiedzieliśmy, że słowo magia pochodzi od nazwy starożytnych, perskich kapłanów. Jednak samo powstanie magii jest bardzo trudne do określenia.

Przyjmujemy, że magia miała narodzić się w Starożytnym Egipcie, który niemal od III tysiąclecie p.n.e. uważany był za ‘tarlisko magii’. Żadna starożytna cywilizacja nie była tak przepełniona zainteresowaniem zmarłymi i życiem pozagrobowym, czyli głównie skomplikowanymi rytuałami, które miały ściśle określony przebieg.

Zjawiska paranormalne jak chociażby wystąpienie tak zwanych plag egipskich, strach przed zaćmieniem słońca. Zagadkowe, a niekiedy mistyczne znaczenie hieroglifów. Jak i również istnienie piramid, których powstanie nawet mugole nie mogą wytłumaczyć, traktując je jako twór kosmitów.

Najbardziej wiarygodne źródła podają, że początków magii właśnie należy poszukiwać w Egipcie – pierwsze zaklęcia, pierwsi magowie. Wszystko to wywodzi się ze starożytnego Egiptu.

Opracowanie własne, oparte na informacjach stosowanych w Świecie Magii.
Cytując nawet mały fragment opracowania, należy podawać informacje o źródle, czyli tym podręczniku lub twórcy podręcznika - Reny Boursier.