Podręcznik: Wizengamot
Wizengamoot
Poniższy tekst na temat Wizengamotu został opracowany przez Russela Harta, a ja za jego zgodą, zdecydowałem się go opublikować. Sam lepiej nie rozwinąłbym tematu sądu w Świecie Czarodziejów, a biorąc pod uwagę tak niewiele znanych faktów i konkretnych informacji przekazanych przez autorkę, jest to zadanie bardzo trudne. Informacje dopisane przeze mnie stanowią jedynie niewielki fragment, zamieszczony jako osobny akapit, na samym końcu prezentowanego rozdziału.
Wizengamot wyłania spośród swoich członków kandydatów na ministra magii – odbywają się wybory, w których bierze wtedy udział całość uprawnionych, pełnoletnich obywateli magicznych (należą do nich czarodzieje oraz wszystkie istoty magiczne). Wizengamot nadzoruje ministra magii, który ma w pewnym sensie uprawnienia obejmujące zarówno sferę ustawodawczą, wykonawczą, jak i sądowniczą (może być najwyższym sędzią Wizengamotu, kierować jego rozprawami, o ile wszyscy członkowie wyrażą zgodę). Minister magii obejmuje swoje stanowisko z zasady bezterminowo, jedynie wniosek społeczności czaro-dziejów i Wizengamotu może spowodować jego szybsze odsunięcie od władzy. W dodatku istnieje specjalna procedura dotycząca sytuacji kryzysowych, np. gdy zagraża społeczności wielkie niebezpieczeństwo i potrzebna jest silna, natychmiastowa władza, tak jak wyglądało to w „Księciu Półkrwi”, gdy Scrimgeour bardzo szybko po abdykacji Knota został wyłoniony wskutek obrad Wizengamotu w trakcie nadzwyczajnego posiedzenia plenum. Zwłaszcza że był szefem biura aurorów.
Naczelny Mag Wizengamotu zazwyczaj pełni funkcję osoby nadzorującej obrady (swego rodzaju marszałka) czy proces sądowy. Dumbledore utracił ten tytuł i został zawieszony przez piorunująco zgodne wotum nieufności.
Wizengamot sam w sobie łączy funkcję legislacyjną, czyli ustawodawczą, tworzenia i wydawania prawa, wraz z sądowniczą, czyli egzekwowania jego przestrzegania. Jest zarazem parlamentem, jak i najwyższą instancją sądowniczą. Członkowie Wizengamotu są wybierani dożywotnio, lecz mogą zostać zawieszeni bądź usunięci przez zgodne orzeczenie wszystkich członków. Tak jak Dumbledore w V tomie, zarzucano mu bowiem szerzenie niebezpiecznych tez i podważanie autorytetu samego ministra magii. Składa się z 50 członków.
Wizengamot był dotychczas niejako kołem wzajemnej adoracji. Nie istniały jako takie wolne, powszechne wybory na jego członków; członkowstwo zapewniały wpływy, pieniądze, niby też dokonania w ŚM. To Wizengamot powoływał nowych członków Wizengamotu, tak że dochodziło do ciągłego wypełniania luk w osobach, które umierały - i tak od bardzo dawna.
Niższą instancją sądowniczą jest Rada Prawa Czarodziejów.
Konsorcjum Finansowe Goblinów i Czarodziejskich Inwestorów, instytucja rejestrująca i nadzorująca działanie banku Gringotta (coś jak Rada Polityki Pieniężnej w NBP), który pełni rolę banku centralnego magicznej Wielkiej Brytanii oraz jest bankowym monopolistą w tej społeczności, na zasadzie ugody między czarodziejami a goblinami. Bank Gringotta pełni podobną funkcję do banku rezerw federalnych w USA. Międzynarodowy Czarodziejski Fundusz Walutowy.